N, 30.03.2023

Lihtsad nipid, kuidas kodus elektrit säästa

PM Majandus
Lihtsad nipid, kuidas kodus elektrit säästa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinna Tehnikaülikooli Ehituse Mäemaja.
Tallinna Tehnikaülikooli Ehituse Mäemaja. Foto: Konstantin Sednev / Scanpix

Igapäevaseid harjumusi muutes ja energiasäästlikumaid seadmeid eelistades võib elektritarbimist vähendada kuni 10 korda. Energeetikaekspert jagab näpunäiteid, kuidas majapidamistes elektrit kokku hoida.

Alustada võiks teadvustamisest, millised on kodu suurimad energiatarbijad, soovitab Tallinna Tehnikaülikooli elektrivarustuse professor ja inseneriteaduskonna teadusprodekaan Argo Rosin.

«Nii muutusega oma käitumises kui ka erinevate seadmetega saab vähendada oma kodust elektritarbimist. Igal väiksemalgi sammul on mõju – alates leedlampidele üleminekust, mis aitab vähendada elektritarbimist kuni 85 protsenti, laetavate patareide kasutamisest kuni muude energiasäästlike seadmete valikuni,» sõnas IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Pedro Castro.

Eelista energiasäästlikke lahendusi

Rosin soovitab reguleerida kodus ka külmiku temperatuuri ning vahetada lambid energiasäästlikumate ja kauakestvate leedide vastu. «Valgustus moodustab ühe suurema osa kodumajapidamise elektritarbimisest, sõltuvalt kodust on see 20 kuni 40 protsenti. Vähekäidavates ruumides, kus valgustid kipuvad põlema ununema, soovitaksin lisaks kasutada liikumisandureid,» ütles Rosin.

Ta lisas, et tulede väljalülitamine energiasäästu eesmärgil ja leedlampide kasutamine ei ole pelgalt müüt, vaid vähendab tarbitava elektri kogust ja kulusid vähemalt neli korda, võrreldes halogeenlampidega.

IKEA sisekujundaja sõnul võivad leedlambid säästa kuni 85 protsenti elektrit, võrreldes hõõglampidega, ja nende eluiga on ligikaudu 25 000 tundi. «Leedlambid on olemas erinevate värvide ja heledusega. Leedlampidega saab muuta valgust hämaramaks, luues kodus lihtsasti pehme ja hubase valguse ning tarbida nii ka vähem elektrit,» ütles Castro.

Vaata üle igapäevased harjumused

Teise tähtsa tegevusena soovitab energeetikaekspert harjumused üle vaadata. «Nendeks võivad olla lihtsad toimingud, nagu kasutuses mitte oleva arvuti või majapidamisseadme väljalülitamine, mitte ooterežiimis hoidmine, elektripliidi asemel ainult vajaliku koguse vee soojendamine veekeetjaga, tubades lampide väljalülitamine, kui seal keegi ei viibi, teleri väljalülitamine, kui keegi seda ei vaata,» loetleb Rosin.

Kõige sagedamini avatakse majapidamises külmkapi uksi. Ent iga kord, kui uks avatakse, hakkab seade külmakao vähendamiseks rohkem elektrit tarbima. Seetõttu ei ole mõistlik külmkappi ülemäära tihti avada ja mõistlik on seada temperatuur selles 4–5 °C juurde ja sügavkülmikus hoida temperatuuri -18 °C.

Kütteseadmetes temperatuuri alandamine või jahutusseadmetes selle tõstmine ühe kraadi võrra vähendab energiakulu peaaegu 5 protsenti. Lisaks näiteks külmkapi energiakulu võib väheneda kuni 10 protsenti, kui tõsta temperatuur 2 kraadilt 4 kraadi peale. Sarnaselt temperatuuri alandades 2 °C võrra saame ka põrandaküttega kuni 10 protsenti energiasäästu, selgitas Rosin.

Hooldades oma kodutehnikat, saab tagada, et see töötab tõhusamalt. Näiteks kui veekeetja põhja katab kasvõi millimeeter katlakivi, võib elektrikulu suureneda lausa 10 protsendi võrra.

Ka sügavkülmiku jahutuselement tuleks hoida jäävaba – iga jääga kaetud sentimeeter suurendab sügavkülmiku elektritarbimist 10 protsendi võrra.

Samuti tasuks regulaarselt puhastada seadmeid, millel on filtrid, nagu tolmuimejad, ventilatsioonisüsteemid, õhupuhastid jne. Kui filtrit regulaarselt ei puhastata, suureneb seadme elektritarbimine.

Ajasta seadmete kasutamist

Selliste seadmete puhul, nagu pesumasin, nõudepesumasin ja veeboiler, tasub valida nende kasutamiseks aeg, mil elektri hind on madalam, näiteks öösel või nädalavahetusel, toob Rosin välja.

Elektrit saab säästa, eelistades energiasäästlikumaid seadmeid, näiteks induktsioonpliidiplaati, mis tuvastab poti või panni suuruse ja soojendab ainult vajaliku pinna, või pesumasinat, mis tunneb automaatselt ära trumlis oleva pesu koguse ning reguleerib pesutsükli võimalikult energiasäästlikuks.

«Kodus kasutatavate väiksemate seadmete puhul võib raha- ja keskkonnasäästmine seisneda ka tavaliste patareide asemel laetavate kasutamises. See on lihtne variant, kuidas raiskamist vähendada ja mis tagab, et täislaetud patareid on alati käepärast,» ütles Castro.

Kui majapidamises kulub palju elektrit, kuid jääb selgusetuks, mis seda põhjustab, võiks mõelda teisaldatava elektriarvesti soetamisele, millega saab määrata konkreetse elektriseadme tarbimise. Teisaldatava elektriarvestiga saab mõõta pistikupessa ühendatud seadme elektritarbimist.

Mõõtes sarnase tarbimisega perioodi erinevaid koduseadmeid, saab pildi kogu kodu tarbimisest. Nii saab keskenduda suurimatele energiakulutajatele ja mõista, kui kiiresti võiksid energiatõhusamad seadmed end ära tasuda, võrreldes olemasolevate seadmetega.

Märksõnad
Tagasi üles