N, 30.03.2023

Kiire inflatsioon on toonud uut tüüpi kindlustusvaidlused

BNS
Kiire inflatsioon on toonud uut tüüpi kindlustusvaidlused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Veekahjustused seinal. Pilt on illustratiivne.
Veekahjustused seinal. Pilt on illustratiivne. Foto: Eero Vabamägi / Scanpix

Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKSL) juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul tõi kiire inflatsioon kaasa uut tüüpi vaidlusi, kus kodukindlustuse hüvitise saajad soovisid kindlustusseltsilt täiendavat hüvitist.

Kui kodu sai veekahju või tulekahju läbi kahjustada, siis kindlustusandja maksis kliendile ülekandega hüvitise vastavalt kodu taastamise kalkulatsioonile. Kui aga klient viivitas remondi alustamisega paar kuud, siis olid vahepeal materjali ja töö hinnad tõusnud ja remondiettevõte ei nõustunud enam endise hinna eest tööd tegema.

«Kui klient soovis täiendavat hüvitist, siis kindlustusselts seda ei maksnud, sest remondipakkumise tähtaeg oli möödas ja kodu taastamine kallines kliendi tõttu. Kindlustusandja ei pea kandma taastamistööde kallinemise riski, kui klient remondilepingu sõlmimist tarbetult edasi lükkab,» selgitas Potsepp pressiteates.

Liidu andmetel lahendas kindlustus mullu 293 lepitust, millest 171 lõppes kindlustusseltsi ja kliendi kokkuleppega. Enim kasvas kodukindlustuse, kasko- ja reisikindlustuse vaidluste arv, kõige suurem vaidlusalune summa oli 176 500 eurot ja kõige väiksem 90 eurot.

Mullu esitati 379 lepitusavaldust, mida on 26 protsenti rohkem võrreldes aasta varasemaga.

58 protsenti kindlustuse lepitustest lõppes kokkuleppega.

134 liikluskindlustuse lepitusest lõppes kokkuleppega 75 protsenti.

Teiste kindlustusteenuste 159 lõppenud lepitusest saavutati kokkulepe 44 protsendil juhtudest.

Keskmine liikluskindlustuse vaidlus käis mullu 5240 euro üle ja teiste kindlustusteenuste keskmine vaidlussumma oli 11 000 eurot.

Inges Kindlustuse juhatuse liikme Lauri Riida sõnul kallines eelmisel aastal ka sõidukite remont. Keskmine liikluskindlustuse kahju oli 2122 eurot, kallinedes aastaga 163 eurot.

Klientide ja kindlustusandjate vahel tekkinud kindlustusvaidlusi lahendatakse EKSLi juures tegutsevas kindlustuse lepitusorganis ja Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) juures liikluskindlustuse lepitusorganis. Kui pooled ei nõustu lepitusettepanekuga, siis on neil õigus pöörduda kohtusse. Kindlustusvaidluste lahendamine on kliendi jaoks tasuta.

Märksõnad
Tagasi üles