L, 28.01.2023

SEB annab nõu, kuidas pettuseid e-poes ära tunda

PM Majandus
SEB annab nõu, kuidas pettuseid e-poes ära tunda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
SEB pank
SEB pank Foto: Sander Ilvest / Postimees / Scanpix

Novembris tõuseb seoses saabuvate pühadega veebipoodides ostude arv. SEB panga Turbekeskuse turbejuht Kätlin Kukk andis soovitusi, kuidas vältida e-poes pettuse ohvriks langemist.

Internetis osteldes ei tohiks unustada samu käitumisreegleid, mis kehtivad füüsilises maailmas: ostuga ei tohiks kiirustada, samal ajal üle ekraani filmi kiigates või suppi keetes. Igaks veebipoe ostuks tuleb võtta aega, et kontrollida üle kauba kvaliteet ja kaupmehe usaldusväärsus.

Millised tunnused viitavad ebaausale e-poele?

Märkimisväärseid sooduspakkumisi märgates tasub hetkeks järele mõelda, kas kauba hind tundub õige ja tõenäoline. Liiga soodne hind võib viidata pettusele.

Kahtlust võiks äratada ka see, kui sooduspakkumine kestab ebatavaliselt lühikest aega. Petturid loodavad, et ostja ajaga võidu joostes suurest hasardist reaalsustaju kaotab. Aus internetipood jätab ostu sooritamiseks piisavalt aega.

Kuidas tõendada e-poe usaldusväärsust?

Enne ostmist võiks guugeldada poe nime ning lugeda läbi selle kohta Google'is leitavad ülevaated, kommenaataarid ja muu tagasiside. Võimalusel oleks hea vaadata, millal on e-pood loodud.

Tähele tuleks panna, milline on veebilehe aadress. Usaldusväärne aadress peaks algama täheühendiga https://, mis näitab, et kaupleja hoolitseb ostja andmete turvalisuse eest. Kuna petturid püüavad tuntud veebipoodide aadresse matkida, võiks kahtlust äratada see, kui aadressi kirjapilt on vigane või ebatavaline, näiteks sisaldab numbreid või sümboleid.

Usaldusväärse e-poe kodulehel on kirjas korrektsed kontaktandmed (ettevõtte nimi, registrikood, e-posti aadress, kontakttelefon), samuti on kirjeldatud teekonda, kuidas toimida kauba tagastamisel.

Usaldusväärne e-pood kasutab kliendi topelt tuvastamise lahendust.

Kuidas veel pettust tuvastada?

Kui saate SMSi või e-kirja teatega, et kaup on kohal, veenduge, et tegemist on õigelt kullerfirmalt saabunud sõnumiga. Kui kahtlete, siis ärge klõpsake SMSis või e-kirjas oleval lingil, ärge sisestage oma kaardiandmeid ega salasõnu.

Hoidke oma pangakaartide limiidid turvalisuse huvides võimalikult madalad, et pettuse ohvriks langemise korral ei oleks kelmil võimalik kontot tühjaks teha.

Ärge kasutage mitmel veeblehel sama parooli. Kui pettur saab ühe parooli teada, on tal lihtne katsetada seda ka teistes veebikeskkondades.

Kasutage oma seadmetes kaitseprogramme ja uuendage neid regulaarselt. Hoiatage petta saamise riskidest ka oma lapsi ja eakaid lähedasi.

Postimehe soovitus

Postimees soovitab enne ostu sooritamist kontrollida e-poe infot Äriregistrist ja veenduda, et firma pole Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelvalve Ameti mustas nimekirjas, kes ei täita ameti ostuseid.

Alates 1. oktoobrist saab Äriregistrist tasuta vaadata firmade täpsemaid andmeid. Ebausaldusväärsusele viitab oranži hüüumärgiga tähistatud kustutamishoiatus ja esitamata majandusaasta aruanded.

Eile kirjutas Postimees nüüdseks suletud e-poest 1Shop, kes jättis korduvalt kliente kaubast ja rahast ilma.

Märksõnad
Tagasi üles