T, 27.09.2022

SEB ei väljasta sügisest uusi õppelaene

Romet Kreek
, majandusajakirjanik
SEB ei väljasta sügisest uusi õppelaene
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kelmidel õnnestus välja petta enam kui 10 000 eurot.
Kelmidel õnnestus välja petta enam kui 10 000 eurot. Foto: Arvo Meeks

Alates augustist uuenes senine riiklik õppelaenude väljastamise kord ning suurimaks muudatuseks on üleminek fikseeritud intressimääralt kuue kuu euriboriga seotud intressile. Huvi õppelaenu võtmise vastu on Eestis aasta-aastalt oluliselt vähenenud ning SEB tänavu sügisest enam uusi õppelaene ei väljasta.

Õppelaenu vajadus on püsivalt vähenenud ning seitsme aasta jooksul on Eestis õppelaenu võtjate arv aastas langenud 4000 õppurilt alla 1300-le ehk viimastel andmetel võttis õppelaenu vaid 3 protsenti neist, kes vastavad laenu väljastamise tingimustele, ütles SEB eraklientide segmendijuht Triin Raudsepp.

«Põhjuseid selleks on mitu: õpilaste arvu vähenemine ja parem finantskirjaoskuse tase ehk õpingute kulud kaetakse pigem vanemate toetuse või enda teenistusega. Näiteks 2019. aastal töötas õpingute kõrvalt 68 protsenti üliõpilastest,» selgitas Raudsepp ja lisas, et õppelaenude nõudlust mõjutab ka hea õppetoetuste ja stipendiumide süsteem.

Uuendatud tingimuste kohaselt kasvab õppelaenu maksimummäär 3000 euroni ning intress seotakse kuue kuu euriboriga, millele lisandub kuni 3 protsenti aastas.

«Lisaks huvi kahanemisele näeme, et hinnatõusu ja kasvavate intresside keskkonnas ei pruugi uuendatud õppelaen olla noorele kogu aasta peale piisav, mistõttu tuleb tal leida lisavõimalusi kulude katmiseks, nagu näiteks õpingute kõrvalt töötamine või perekonna toetus,» lisas Raudsepp.

SEBst varasematel aastatel õppelaenu võtnud saavad taotleda selle õppeaasta summa väljamakset. Kui õppelaenulepingu sõlminud laenusaaja soovib uut osa laenusummast varem kehtinud tingimustel, palub SEB sellest märku anda alates 1. septembrist.

Märksõnad
Tagasi üles