Vaata, milline Eestis müüdav mesi sisaldab võõrsuhkruid

BNS
Copy
Mesi
Mesi Foto: Dmitri Kotjuh

Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) võttis eelmisel aastal Eestis müüdavast meest autentsuse tuvastamiseks 49 proovi, mille tulemusena leiti võõrsuhkruid viiest tootest, mis kõik olid välismaist päritolu.

PTA toiduosakonna peaspetsialisti Merle Laurimaa sõnul uuriti 49 meeproovist võõrsuhkruid ehk lisatud suhkruid. «Proovidest kümme olid Eesti päritolu ja 39 välismaist päritolu meed. Proove võeti nii kauplustest, hulgiladudest, turult kui ka meepakenduskeskusest,» märkis ta pressiteates.

Viiel juhul tuvastati tootes võõrsuhkruid. Nii nagu ka aasta varem, ei leitud Eesti meest võõrsuhkruid.

«Tegemist on pettusega, kus tarbijat eksitakse. Neljal juhul kõrvaldati tooted müügilt ja ühel juhul oli toode läbi müüdud,» selgitas Laurimaa.

Tarbijatel, kes on nendest partiidest endale tooteid soetanud, on õigus pöörduda kaebusega kaupleja poole, kust toode osteti.

Tooted, mis sisaldasid võõrsuhkruid

Vinnis erinevate lillede mesi, parim enne 03.08.2023, partii number L219, 300-grammine purk. Euroopa Liidust ja väljaspoolt Euroopa Liitu pärit mee segu. Mee maaletooja oli Sanitex OÜ. Mesi oli saadetud Eestisse Läti ettevõttest SIA Vinnis. Toode kõrvaldati müügilt.

20-grammine édesítöMagyar Virágméz Honey, parim enne 07.01.2023. Ungari mesi. Mee maaletooja oli Mogyi Eesti OÜ. Mesi oli saadetud Eestisse Ungari ettevõttest Molnár Lászlóné. Toode kõrvaldati müügilt.

Vinnis Mesi, parim enne 28.06.2023, partii number L174, 500-grammine purk, Euroopa Liidust ja väljaspoolt Euroopa Liitu pärit mee segu. Mee maaletooja oli AS OG Elektra. Mesi oli saadetud Eestisse Läti ettevõttest SIA Vinnis. Toode kõrvaldati müügilt.

Mesi, parim enne 26.05.2023, partii number 260523.44, Euroopa Liidust ja väljaspoolt Euroopa Liitu pärit mee segu. Toode oli pakendatud Eestis Esimesi OÜ tellimusel meepakenduskeskuses Pakimesi OÜ. Toode kõrvaldati müügilt.

Miód nektarowy FACELIOWY, 1200 grammi, parim enne 09.09.2023. Mee päritoluriiki ei ole etiketil märgitud, kuid märgitud on, et toodetud Poolas. Mee maaletooja oli OÜ ARTMO-GROUP. Mesi oli saadetud Eestisse Poola ettevõttest Kosz Natury Edyta Rek. Tooted olid läbi müüdud.

Aasta varem, 2020. aastal võeti 50 meeproovi ja nõuetele mittevastava tulemuse andis kaheksa proovi. 2020. aastal olid 16 protsenti uuritud proovidest nõuetele mittevastavad ja 2021. aastal olid 10 protsenti uuritud proovidest nõuetele mittevastavad. Seega olukord on natukene paremaks läinud.

Meele ei tohi lisada suhkruid, sest vastavalt mee määrusele on mesi looduslik magus aine, mida toodavad mesilased taimede nektarist ning elusate taimeosade ja neist toituvate putukate eritistest, mida mesilased koguvad, seda endile eriomaste ainetega ühendades muundavad, kärjekannudesse paigutavad, seal kuivatavad ja ladustavad ning lõpuks sinna küpsema ja valmima jätavad.

Lisaks tohib meele, mida turustatakse mee nimetuse all või kasutatakse toidu koostises, lisada üksnes mett. Seega toodet, mis ei ole puhas mesi, ei tohi mee nimetuse all turustada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles