E, 26.09.2022

Luunja kurkide kasvatamisel kasutati keelatud aineid

NN
Luunja kurkide kasvatamisel kasutati keelatud aineid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 34
Luunja kurgid.
Luunja kurgid. Foto: Kristjan Teedema

Grüne Fee ehk Luunja kurkidest leiti Eestis keelatud taimekaitsevahendi jääke. Kõiki asjaolusid arvestades pidas PTA vajalikuks antud juhtumi puhul tunnistada ASi Grüne Fee Eesti agronoomi taimekaitsetunnistus kehtetuks.

30. märtsil võttis PTA ametnik jaemüügis Luunja kurgist proovi. Labor tuvastas proovist pümetrosiini jäägi 0,016 mg/kg ning lisaks jäljed imidaklopriidi (Confidor WG 70) ja penkonasooli (Topas 100 EC) kasutamisest. Leitud jäägid olid tasemel, mis ei ohustanud inimeste tervist ega keskkonda.

Proovis tuvastatud toimeaine äratas aga kahtlust, et kasutatud on taimekaitsevahendeid, mis ei ole Eestis turule lubatud. «Järelevalve käigus tuvastasime, et AS Grüne Fee Eesti oli kasutanud vahendit Plenum 25 WG, mis oli ettevõtte esindaja selgituse kohaselt toodud neile proovimiseks ja katsetamiseks Soomest,» selgitas PTA taimekaitse ja väetiste osakonna juhataja Eva Lind.

«Ka Eestis oli turule lubatud pümetrosiini sisaldavaid vahendeid, kuid Eestis registreeritud preparaati Plenum oli lubatud kasutada vaid rapsil ja rüpsil ning seda võis Eestis kasutada kuni 30. jaanuarini 2020,» jätkas ta ning möönis, et kasvuhoone kurgil kasutamine oli seega lubamatu.

Tartu. Eesti.18MAR19-
AS Grüne Fee Eesti.
Pildil Luunja kurgid ja kasvuhoone.
Foto: KRISTJAN TEEDEMA/POSTIMEES
Tartu. Eesti.18MAR19- AS Grüne Fee Eesti. Pildil Luunja kurgid ja kasvuhoone. Foto: KRISTJAN TEEDEMA/POSTIMEES Foto: Kristjan Teedema

Järelevalve käigus selgus, et ka preparaat Confidor WG 70 pärines Soomest ning seda poleks tohtinud sellisel kujul Eestisse tuua ega kasutada. «Eestis on registreeritud preparaat Confidor, mida on lubatud kasutada ka kasvuhoone kurgil ja seda oleks võinud ettevõte ka teha,» sõnas Lind.

ASi Grüne Fee Eesti agronoomi selgituste järgi soovis ta katsetada eespool nimetatud toodete mõju kasvuhoonetes kasutatavale biotõrjele ning kemikaali mõju kahjurputukatele, kes kogunevad noorematele lehtedele ladvaosal. Selline tegevus aga ei ole kooskõlas taimekaitsevahendite kasutamise nõuetega ning seetõttu tuli kehtetuks tunnistada agronoomi taimekaitsetunnistus, mis annab õiguse taimekaitsetöid teha.

«Keelatud taimekaitsevahendite kasutamine on tarbijate suhtes usalduse kuritarvitamine, eriti veel puhkudel, kui tegemist on ettevõttega, kes teavitab oma kanalites, et putukatõrjet tehakse bioloogiliselt ja keemiavabalt,» kommenteeris Lind.

Kurk
Kurk Foto: Kristjan Teedema

PTA tuletab taimekaitsevahendite soetamisel meelde, et Eestis tohib kasutada ainult neid vahendeid, mis on Eesti taimekaitsevahendite registris. Register on leitav siit. Registrisse kandmisel on hinnatud vahendi ohutust inimesele ja keskkonnale. Kuna keskkonnatingimused on meie naaberriikides erinevad, ei tohi seal müüdavaid taimekaitsevahendeid Eesti tingimustes kasutada.

Märksõnad
Tagasi üles