N, 30.03.2023

Valuutaturg näitab, kuhu reisida pärast pandeemiat

Romet Kreek
Valuutaturg näitab, kuhu reisida pärast pandeemiat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kuuba peesod ja konverteeritavad peesod
Kuuba peesod ja konverteeritavad peesod Foto: YAMIL LAGE/ AFP/ SCANPIX

Valuutaturg võib pakkuda mõtlemisainet mitte ainult investoritele või ettevõtetele, kes ostavad ja müüvad kaupu piiri taha, vaid ka uudishimulikele reisisellidele.

Neil, kes plaanivad järgmist puhkusereisi, tasub uurida Ladina-Ameerika sihtkohti. Nimelt on koroonakriisi ajal paljud Ladina-Ameerika valuutad euro suhtes kohati märkimisväärselt nõrgenenud, mis koos soodsate sisenemistingimustega vaktsineeritud inimestele, pakuvad head võimalust planeerida järgmist puhkusereisi. Valuutakursside ülevaate annab Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

«Ladina-Ameerika riikidest on näiteks Argentiina peso euro suhtes nõrgenenud aastaga 29% ja Peruu sol 14%. Mitmed turismist sõltuvate riikide majandused on pandeemia ajal pihta saanud, vähendades välisraha sissevoolu ja kergitades hindu. Jõuliste kursimuutustega kerkib esile ka Surinami dollar ja Kuuba peeso, mis on kaotanud euro suhtes väärtust mitte vähem kui 64 ja 96 protsenti. Kuuba majandust on räsinud lisaks pandeemiale ka majandusembargo,» kirjeldas Palm.

Lisaks on eestlaste tuntud reisisihtidest kogenud arvestatavat kohaliku vääringu langust Türgi liir, mis kaupleb euro suhtes 24% nõrgemal tasemel.

Vaktsineerituse taseme laienedes otsivad ka paljud turismist sõltuvad riigid võimalusi meelitada huvireisijaid. Hiljuti sõlmisid Tšiili ja Holland kokkulepe, mis tagab nädalas korra riikidevahelised otselennud.

Katsetatud on ka turismipiirkondi, kuhu turistid saavad kergemini siseneda. «Osa Tai piirkondi on kehtestanud oma nõuded turistidele,» selgitas Palm. Näiteks käivitas Tai Kuningriik pilootprogrammi «Phuket Sandbox», mis võimaldab turistidel kergemini Taisse puhkusereisile minna.

Koroonaviiruse põhjustatud nõuded turistidele on pidevas muutuste tuules, kuid abiks tuleb ELi vaktsineerimispass ning viiruse kontrolli alla saamisega leevenevad ka koroonapiirangud. 

Märksõnad
Tagasi üles