K, 5.10.2022

Poekartulis tuvastati ohtlik bakterhaigus

NN
Poekartulis tuvastati ohtlik bakterhaigus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kartul. Foto on illustratiivne.
Kartul. Foto on illustratiivne. Foto: Erik Prozes

Põllumajandus- ja toiduamet tuvastas tarbekartuli turustamise kontrolli käigus Egiptusest pärit kartulis karantiinse taimehaiguse kartuli-pruunbaktermädaniku. Bakterhaigusest vabanemine on tülikas töö ning Eestis kasvanud kartulist sellist haigust õnneks veel leitud ei ole.

Kuna teadaolevalt esineb Egiptuses pruun-baktermädanikku (Ralstonia solanacearum), võetakse sealt pärit kartulist pisteliselt kontrollproove haiguse laboratoorseks määramiseks. Kõnealune kartulipartii jõudis Eestisse Läti vahelaost, oli visuaalselt haigustunnusteta ning ka nõuetekohaselt pakendatud.

«Eestis kasvanud kartulist pruun-baktermädanikku siiani leitud ei ole. Seda ei leitud ka aasta alguses läbiviidud kartuli karantiinsete bakterhaiguste seire käigus, samuti ei tuvastatud kartuli-ringmädanikku,» ütles taimetervise ja paljundusmaterjali osakonna nõunik Mart Kinkar.

«Seire käigus võeti üle 160 laboratoorse proovi 56 Eesti tootja kartulipartiidest, kuid  pruun-baktermädanik leiti Eestisse sisse toodud kartulist,» lisas ta.

Bakterhaigusest vabanemiseks tuleks kartulipõllust loobuda kolmeks aastaks

Inimeste tervisele see bakterhaigus ohtu ei põhjusta, kuid võib soodsates kasvutingimustes hävitada suure osa kartulisaagist.

«Tähtis on meeles pidada, et eksootilistest riikidest pärit söögikartulit tuleb kasutada otstarbepäraselt ja seda ei tohi aiamaale või mujale istutada, kuna haigus võib levida edasi nii mulla kui ka kasteveega,» toonitas Kinkar.

Nii kartuli-pruunbaktermädanik kui ka kartuli-ringmädanik võib kartulimugulates säilida, ilma et haigustunnused avalduksid. Ka kartulihaiguse tõrjemeetmed on maaomanikule koormavad - sellest vabanemiseks peab hävitama saastunud kartulimugulad ja kartulipõllul tuleb loobuda kartulikasvatusest kolmeks järgnevaks aastaks. Samuti tuleb puhastada ja desinfitseerida kõik hoidlad, masinad, seadmed ja konteinerid, mis saastunud kartuliga võivad olla kokku puutunud.

Märksõnad
Tagasi üles