Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Tänasest on kasutusel uued Euroopa energiamärgised

Kodumajapidamises tasub vahetada kodumasinad energiasäästlikemate vastu ja kasutada neid ajal, mil elekter on odavam. FOTO: Shutterstock

Alates tänasest, 1. märtsist hakatakse kauplustes ja internetipoodides kasutama hästituntud Euroopa energiamärgise uut versiooni.

Uusi märgiseid kasutatakse esialgu neljas tootekategoorias: külmkapid ja sügavkülmikud, nõudepesumasinad, pesumasinad ning telerid (ja muud välismonitorid). Lambipirnide ja sisseehitatud valgusallikaga lampide uued märgised võetakse kasutusele 1. septembril ning muude toodete jaoks on uued märgised kavas kasutusele võtta lähiaastatel.

Kuna üha enam tooteid kuulub praegusel skaalal energiaklassi A+, A++ või A+++, on kõige olulisem muutus tagasipöördumine lihtsama A–G skaala juurde. See skaala on rangem ja seatud nii, et esialgu kuuluvad ainult vähesed tooted energiaklassi A. Nii jääb ruumi tulevikus energiatõhusamaid tooteid lisada.

Kõige energiatõhusamad praegu turul olevad tooted saavad nüüd tavaliselt märgise B, C või D. Esimesest märtsist jõustuvad ka mitmed ökodisaini eeskirjad. Need puudutavad eelkõige toodete parandatavust ja varuosade saadavust ka siis, kui tooted ei ole enam turul.

Märgised näitavad enamat kui ainult energiatõhususe klassi

«Algne energiamärgis on olnud väga edukas, säästes majapidamistele mitusada eurot aastas ning motiveerides ettevõtteid investeerima teadus- ja arendustegevusse. Uus süsteem on tarbijatele veelgi selgem,» rääkis energeetikavolinik Kadri Simson.

Uue märgise kujundus on selgem ja ajakohasem. Sarnaselt eelmiste märgistega näitavad muudetud klassifikatsiooniga märgised enamat kui ainult energiatõhususe klassi. Näiteks pesumasina puhul annavad ülevaate veekulu liitritest pesutsükli kohta, tsükli kestusest ja energiatarbimisest.

Oluline muutus on ka uute märgiste paremasse ülanurka lisatud QR-kood, mida skaneerides saavad tarbijad tootemudeli kohta lisateavet – sõltuvalt seadmest näiteks andmeid toote mõõtmete, eriomaduste või testimistulemuste kohta. 

Jõustuvad uued eeskirjad

Jõustuvad ka uued ökodisaini eeskirjad, millega kehtestatakse uued energiatõhususe miinimumnõuded,  tagatakse tarbijatele toodete parandamise õigus ja toetatakse ringmajandust. Tootjad või importijad on nüüd kohustatud tegema terve rea olulisi varuosi (mootorid ja mootoriharjad, pumbad, amortisaatorid ja vedrud, pesutrumlid jne) kutselistele parandajatele kättesaadavaks vähemalt 7–10 aasta jooksul pärast seda, kui mudeli viimane seade on ELi turule lastud.

Ka lõppkasutajatele peavad tootjad mitme aasta jooksul pärast toote turult kõrvaldamist pakkuma teatavaid varuosi – iseparandamiseks sobivaid tooteid nagu uksed, uksehinged ja tihendid. Kõigi nende varuosade pikim tarneaeg on 15 tööpäeva pärast tellimist.

Määruse kohaselt muudetakse lähiaastatel märgistust ka muudel tooterühmadel, sealhulgas trummelkuivatitel, kohtkütteseadmetel, kliimaseadmetel, toiduvalmistusseadmetel, ventilatsiooniseadmetel, tööstuslikel jahutus-külmutusseadmetel, ruumi- ja veesoojenditel ning tahkekütusekateldel.

Toimetus ootab lugejate küsimusi
Saada
Tagasi üles
Back