R, 2.12.2022

Seitse soovitust, kuidas kaitsta oma kodu ja vara tormikahjude eest

Tarbija24
Seitse soovitust, kuidas kaitsta oma kodu ja vara tormikahjude eest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tormikahjustused Haljalas.
Tormikahjustused Haljalas. Foto: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Viimased aastad on Eestis olnud tavapärasemast tuulisemad, mistõttu on kasvanud ka tormi põhjustatud kahjujuhtumite arv. Meid täna räsiva kuni 25 m/s kiirusega tuule ja tugevate vihmahoogude valguses on oluline meelde tuletada, kuidas oma kodu tormide eest kaitsta.

Ergo kindlustuse andmetel on keskmine kodudega seotud tormikahju umbes 950 eurot, kulukamad juhtumid jäävad aga 10 000 euro kanti.

Enamlevinud põhjused tormikahjude puhul on vihmavee tungimine hoonesse, äikesetabamused, tugeva tuule tõttu lendu läinud katused ning kukkuvad puud ja lahtised objektid, mis võivad nii kodu kui muud vara oluliselt kahjustada. 

Päästeliidu juhatuse liikme Kaido Taberlandi sõnul annavad tormi puhul vabatahtlikele päästjatele enim tööd murdunud puud, mis lõhuvad vara ja sulgevad teid.

«Tormist murtud puude eemaldamine on pikk ja vaevarikas töö. Seetõttu tuleks väiksemates asulates arvestada ka piiratud ligipääsuga ja varuda kõike vajalikku, mida muidu poest ja apteegist saaks,» rääkis Taberland.

Planeeritud sõidud soovitab Taberland tormi ajal ära jätta. «Eriti sagedased on pimedas otsasõidud langenud puudele. Kui aga tormiga kaasneb lumetuisk, on oht jääda teel lumevangi.»

Ta lisab, et iga auto võiks olla varustatud elementaarsete vahenditega – laetud telefon ning telefoni laadija, veepudel ja termotekk. Labida ja kirve olemasolul kasvab oluliselt võimalus ise tormitõkkest välja pääsemiseks.

Selleks, et oma kodu ja vara tugevate tormide eest kaitsta, panid Päästeliit ja Ergo kindlustus kokku mõned kasulikud näpunäited.

  • Kodust lahkudes sulge kõik aknad ja rõduuksed, sest ilm võib kiirelt muutuda.
  • Pargi auto kohta, kuhu ei saa langeda suured oksad või tüvi.
  • Lase arboristil kontrollida hoonete ja parkimisplatsi läheduses kasvavate puude tervist ja tormikindlustust.
  • Kinnita suured lahtised esemed näteks batuut tugevalt maa külge või vii need kindlamasse kohta ära. Ka rippuv lilleampel võib tormi tõttu kukkudes suurt kahju põhjustada.
  • Lase spetsialistil katuse olukorda kontrollida ning lase nõrgaks muutunud kohad ära parandada.
  • Kontrolli, et suitsuandur oleks töökorras ning tee kindlaks, kas sinu kodu vajab ka  vingugaasiandurit.
Märksõnad
Tagasi üles