N, 19.05.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Müügile tuleb pea poole kallim Aus piim

Maria Joost
, reporter
Müügile tuleb pea poole kallim Aus piim
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 12
Järgmisel nädalal saab poelettidelt osta piima, mille iga liitri pealt makstakse Eesti piimatootjatele täiendavalt kümme senti.
Järgmisel nädalal saab poelettidelt osta piima, mille iga liitri pealt makstakse Eesti piimatootjatele täiendavalt kümme senti. Foto: Coop

Järgmisel nädalal tuleb turule Aus piim, mille iga müüdud liitri pealt makstakse farmeritele täiendavalt kümme senti selleks, et Eesti piimatootjad ei peaks piima müüma alla omahinna.

Kui praegu jääb piimaliitri hind poodides 40 ja 50 sendi vahele, siis Aus piim hakkab maksma 79 senti. Piim on pakendatud tetrapakki, mis tõttu on hind kõrgem kui kilepiimal.

«Mittekilest piimapakendid on teinud viimase 2 aastaga väga suure tõusu, peamiselt tänu tugevale tootearendusele turuosaliste poolt ning klientide tarbimisharjumuste muutusele. Näiteks jaanuaris 2014 moodustas tetrapakendi osa kogumahust Coopis 17 protsenti, aasta hiljem juba 22 protsenti ja tänaseks oleme kolmandiku juures. Need andmed on ka põhjus, miks otsustasime Ausa Piima projekti puhul tulevikku vaadates kasutada tetrapakki,» põhjendab Coop Eesti kommuninaktsiooni juht Martin Miido poole kallimat piimaliitri hinda.

Coop juhatuse esimehe Jaanus Vihandi sõnul on Ausa piima näol tegemist Eesti esimese fair trade tootega, mille kaudu on tarbijatel reaalselt võimalik kaasa aidata Eesti piimafarmide säilimisele.  Vihandi sõnul on nii kaupmees kui ka piimatöötleja loobunud oma kasumlikkusest ning tarbijatel on võimalik anda oma lisapanus selleks, et vajalikud kümme senti liitri kohta farmeritele jõuaksid.

Alates 2014. aastast on Venemaa kaubanduspiirangute ja maailmaturu madalate hindade tõttu Eestis vähenenud piimalehmade arv juba 9000 võrra ning sama suurt kadu näevad farmerid ka käesoleval aastal. «Juba tänaseid ettevalmistus vaadates on näha, et aasta pärast on Eestis ca 10 000 piimalehma vähem,» ütles EPIKO nõukogu esimees Märt Riisenberg. «Selleks, et Eesti farmerid ei peaks oma tootmist veelgi rohkem kokku tõmbama või üldse lõpetama, peaks toorpiima müügihind olema ca 10 senti liitri kohta kõrgem,» täiendas Riisenberg.

Farmi piimatööstuse juhataja Valdis Noppeli sõnul Eesti oma piimatootmise jätkusuutlikkus kõigi eestimaalaste südameasi. «Kui tahame Eesti piima juua ka kaugemas tulevikus, siis selle nimel tuleb tegutseda juba täna,» ütles Noppel. Piimafarmerite jätkusuutlikkuse printsiip on Noppeli sõnul nende koostöö üks olulisemaid põhimõtteid ning seetõttu on Farmi olnud alati valmis oma tarnijatele maksma turu keskmisest kõrgemat hinda.

Ausa piima pakendil on graafiliselt kõigile tarbijatele välja toodud, kuidas kujuneb piima lõplik hind ning kui suure osa sellest saavad farmerid. Vihandi sõnul on tarbijate teadlikkus oluline Ausa piima eesmärkidest ja mõjust. «Mida selgemini mõistab tarbija oma võimalusi Eesti farmereid toetada, seda parema meelega nad seda ka teevad,» lisas Vihand.

Aus piim tuleb müügile kõikides Konsumites, Maksimarketites ning A ja O kauplustes üle Eesti.

Märksõnad
Tagasi üles