N, 30.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vaata, millised toidukaubad on Eestis aastaga odavamaks läinud

Triin Ärm
, reporter
Vaata, millised toidukaubad on Eestis aastaga odavamaks läinud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Toidukorv.
Toidukorv. Foto: Andres Teiss / Scanpix

Kuigi statistika järgi on toidukorvi hind aastaga vähe muutunud, paistab tootepõhisel vaatlusel mitu olulist hinnamuutust.

Venemaa kehtestatud toiduainete impordikeelu tulemusel on Eesti tarbija jaoks muutunud odavamaks eelkõige puu- ja köögivili ning sealiha. Sooduskampaaniad pakuvad tavapärasest soodsamalt ka piimatooteid, kirjutab Maablogis turu arendamise büroo peaspetsialist Marje Mäger. 

Märgatavalt odavnesid erinevad puu- ja köögiviljad, sest Venemaa sanktsioonide tulemusel kaotasid suure turu Euroopa Liidu suured puu- ja köögivilja eksportijad: Leedu, Poola, Holland, Hispaania ja Belgia. Turul pakutavad puu- ja köögivilja kogused suurenesid ja hinnad langesid. Näiteks õun maksis 2014. aasta IV kvartalis 25 protsenti ning pikk importkurk 15 protsenti vähem kui eelmisel aastal samal perioodil.

Üldises puu- ja köögivilja hinnalanguses eristus tomat, mille hind kallines vaadeldud ajaperioodil 30 protsenti. Venemaale eksporditud tomatitest vaid umbes 25 protsenti pärines Euroopa Liidu liikmesriikidest ja seetõttu jaehinda Venemaa piirangute mõju ei ulatunud. Hinnatõusu üks põhjus võis olla madal võrdlusbaas, kuna tulenevalt 2013. aasta ülepakkumisest oli hind väga madal.

Sealiha hind languses

Aastases võrdluses oli ka sealiha hind üks suuremaid langejaid. Sealiha odavnemist võib seostada Venemaa kaubanduspiirangutega ja ületootmisega Euroopa Liidus, sest suhteliselt stabiilsena püsinud hind hakkas langema peale sanktsioonide kehtestamist. 2014. aasta IV kvartalis oli kauplustes keskmine jaehind kondita sealihal kümme protsenti ning hakklihal seitse protsenti odavam kui aasta varem.

Lihatoodete hinnad muutusid vähem, kuna toodete hinna kujunemisel on mitu komponenti ja seega liha hinnalanguse mõju väiksem. Näiteks keeduvorst maksis 2014. aasta IV kvartalis vaid 1,2 protsenti vähem ning viinerite hind isegi kasvas samal ajaperioodil kuus protsenti.

Piimatoodete sooduskampaaniad

Piimatoodetest langes TNS Emori andmetel aastases võrdluses või hind kuus protsenti. Eesti piimatööstused on eelmistel aastatel oma või toodangust eksportinud umbes ühe protsendi Venemaale ja sellest tulenevalt ei saanud Venemaa sanktsioonid hinnale otsest mõju avaldada. Odavnemine tulenes toodangu ja laovarude suurenemisest, mis on Venemaa sanktsioonide kaudne mõju.

Joogipiima ja naturaaljuustu keskmine hind on aga TNS Emori andmetel aastases võrdluses tõusnud neli protsenti. Viimastel kuudel on kauplustes märgatavalt kasvanud piimatoodete sooduskampaaniad, kus hinnatundlik tarbija saab piimatooteid oluliselt odavamalt osta. Uute turgude leidmiseni püüavad tööstused võimalikult palju koduturul oma tooteid müüa, mis toob ka hinda allapoole.

Tooraine hinnalangus on kandunud saia hinda

Nisu kokkuostuhinnad on olnud alates 2012. aastast languses. Kuigi tööstuse hinnamuutused on üldiselt seotud tooraine maksumusega, siis alati ei kandu need mõjud üks-üheselt tootjahindadesse. Tavaliselt kandub tooraine hinnamuutus tarbijahindadesse ajalise nihkega. Võrreldes aasta varasemaga oli näiteks sai 2014. aasta IV kvartalis kuus protsenti odavam.

Ostukorvi maksumust mõjutab ka suhkur, mida müüdi 2014. aasta IV kvartalis 32 protsenti soodsamalt kui eelmisel aastal samal ajal. Suhkur ei ole Venemaa keelustatud toodete nimekirjas ning sellest tulenevalt Venemaa kaubanduspiirangute mõju puudub. Suhkru hind on olnud languses juba 2013. aastast. Olulisemad odavnemise põhjused on impordi suurenemine Euroopa Liidu välistest riikidest, hea saak ja tihe konkurents turul.

Märksõnad
Tagasi üles