T, 4.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuidas päästa külma saanud mobiili ja fotoaparaati?

Hanneli Rudi
Kuidas päästa külma saanud mobiili ja fotoaparaati?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mobiiliaku külma hästi ei talu.
Mobiiliaku külma hästi ei talu. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Külmakahjustusi saanud mobiil, digifotoaparaat või arvuti tuleks esmalt  välja lülitada ning viia sooja ruumi, et niiskus saaks aurustuda.

«Mobiiltelefonide, digikaamerate ja teiste elektroonikaseadmete suurim vaenlane ei ole mitte väga ekstreemne külm, vaid pigem järsud temperatuurikõikumised,» selgitas TTÜ arvutitehnika instituudi professor Gert Jervan.

Pikemalt õues viibides tungib niiske õhk seadmesse ning moodustab seadme sees mikroskoopilisi jääkristalle. Kui seade seejärel sooja ruumi viia, siis jääkristallid sulavad ning seadme sisse tekib niiskus, mis ongi igasuguse elektriga töötava seadme suurim vaenlane.

«Kindlasti tuleb meeles pidada, et paljud tootjad ei ole nõus niiskuskahjustusi garantiiremondi korras parandama,» pani ta inimestele südamele.

Jervani sõnul on eraldi teema kaasaskantavate seadmete akud, mille mahtuvus hakkab vähenema juba null kraadi lähedastel temperatuuridel. «Kui vaadata näiteks iPhone’i tehnilist spetsifikatsiooni, siis Apple garanteerib iPhone’i töötamise ainult temperatuurivahemikus 0 °C ... +35 °C ning isegi mittetöötavat telefoni ei tohiks viia külmemasse keskkonda kui -20 °C,» tõi ta näite.  Tavaliste patareide ja Li-Ion akude (selliste, mida kasutatakse näiteks digikaamerates) taluvuspiir on samuti -20 °C juures. Seetõttu tuleb külmas keskkonnas hoida vähemalt akud alati soojas, näiteks hoides neid võimalikult kehalähedastes taskutes.

«Kui on olemas risk, et seade võib olla kokku puutunud niiskusega, siis esimese asjana peaks seadme välja lülitama ning eemaldama aku ja muud eemaldatavad osad (nagu näiteks kaameraobjektiivi),» jagas ta nõuandeid.  Seejärel tuleks asetada seade sooja ja kuiva ruumi, et niiskus saaks aurustuda. Alles pärast mõningast kuivamist võib proovida seda uuesti käivitada.

«Kui seade on olnud pikka aega külmas keskkonnas, siis kindlasti ei tohi (eriti veel töötavale seadmele) tekitada temperatuurišokke. Kõik temperatuurimuutused, ka soojenemine, peaksid toimuma aeglaselt,» toonitas asjatundja.

Kuidas vältida seadmete külmakahjustusi?

Kui võimalik, siis sülearvuteid ning tahvelarvuteid ei tohiks miinuskraadide juures käivitada, sest miinuskraadid mõjutavad negatiivselt nii kõvaketaste kui ka ekraanide tööd. «Samuti ei ole väga hea mõte jätta arvutit talvel autosse. LCD-tehnoloogial põhinevad ekraanid võivad väga madalate temperatuuride juures isegi «jäätuda». Nad küll soojenedes taastavad oma töövõime, kuid lõpptulemusena võib lüheneda seadme tööiga,» rääkis Jervan.

Külmast põhjustatud niiskuskahjustuste vältimiseks peaks elektroonikaseadmed püsima suhteliselt ühtlasel temperatuuril. Näiteks mobiiltelefoni võiks kanda jope sisemises, mitte välimises taskus. Lisaks on talvel soovitatav kasutada käed-vabad lahendusi (ka väljaspool autot). Kui võimalik, siis võiks seadme sisse lülitada alles pärast seda, kui see on mõnda aega «aklimatiseerunud» ehk saavutanud sama temperatuuri, mis ümbritsev keskkond. Kindlasti peaks vältima olukordi, kus seade satub väga niiskesse keskkonda, nagu näiteks suusapükste välistaskud.

Märksõnad
Tagasi üles